C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

10 Kasım 2020

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar? Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilir?

İnternete bağlandığımızda bizlere içerik sunulmasını sağlayan koca endüstrinin bir ayağına hosting servisi deniliyor. Web hosting nedir? Ne işe yarar? Hosting satın alınırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Gibi sorularınıza detaylıca cevap vereceğiz.

            Bir internet sitesi açılırken domain(alan adı) yanında bir de web hosting hizmetini almak zorundasınız. Çeşitli firmalar birbirinden farklı paketleriyle süresi, bant genişliği, trafik sınırı, işletim sistemi, veritabanı, e-mail sınırı vb. özelliklerle ayrılan hosting hizmetleri sunmaktadırlar.

Web Hosting ve Domain

Yazımızla birlikte en iyi hosting paketleri ve en iyi domainin hangisi olduğunu öğrenerek internet dünyasına adım atacaksınız.

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkçeye barındırma olarak çevirebileceğimiz hosting, internet sitelerinin çalışması için gereken bel kemiğidir. İnternet sitesi açacağınız zaman dosyalarınızı ve verilerinizi dinamik bir trafik ağına oturtmak için bir web hostinge ihtiyacınız bulunmaktadır. Her firma kendi sunucu makineleri üzerinde güçlü özellikleri küçük parçalara ayırarak hosting ismiyle pazarlar. Bu hosting üzerine internet sitemizin çalışmasını sağlayacak veritabanı ve yazılım dosyalarını filezilla vb. aktarım programlarıyla aktararak sitemize bağlanacak kullanıcının ağı ile sitemizin ağı arasında işlevsel bağlantı sağlayabiliriz.

Domain Nedir?

Elbette bilmeniz gerekiyor ki hostingden önce bir domain(alan adı) satın alarak .com – .net gibi bir isme sahip olmalısınız. Alan adınızı satın aldıktan sonra alacağınız hostinge ns yönlendirmesi yaparak anahtar-kilit gibi bağlantı sağlayabilirsiniz. Alan adını aldığınız firmanın yöntemin panelinden, hosting aldığınız firmanın ns adreslerini yazmanız birkaç saate bağlantı sağlayacaktır.

Web Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Hosting’de olması gereken özellikler nelerdir? En iyi web hosting hangisidir? Sorularını sorduğunuzu duyduk. Hadi başlayalım.

 • Hız: İnternet siteleri için arama motorları birer devlet sayılır. Arama motorları internet sitelerinden beklediği en önemli fark hızdır. Hızlı olmayan içerikleri aramalarda arka sıralara atarlar. Bu yüzden aldığınız hosting hizmetinde kesintisiz bir hız bekleyin. Firmayı aratarak hizmetinde kesinti yapıp yapmadığını öğrenerek arama motorlarına adapte olun.
 • Bant Genişliği: Her hosting firmasında bu başlığı limitsiz, sınırsız kelimeleriyle ifade edildiğini görebilirsiniz. Ancak bant genişliği anlam itibariyle serverin size ziyaretçileriniz için sağladığı veri miktarıdır. Yani çemberinizin çerisinde sınırsız, limitsiz olabilirsiniz denmek isteniyor esasında.
 • Depolama: Depolama alanının miktarı bilhassa upload konulu bir internet siteniz yoksa ve yüksek boyutlu dosya-görsel barındırmıyorsanız çok da gereği olan bir özellik değil.
 • Hosting Özelleştirme: Hosting baktığınız firmanın size hosting yükseltme imkanı sunup sunmadığı oldukça önemlidir. Siteniz büyüdüğünde, artan dosya ve ziyaretçilerle daha iyi bir hosting planına geçmeniz gerekecektir. Hosting taşıma ve hosting yükseltme özelliklerinin olması o firmayı profesyonel olduğunu gösterecektir.
 • Müşteri Desteği: Çok fazla firmanın hosting hizmetini deneyen birisi olarak kesin olarak söyleyebilirim ki bir elin iki parmağını geçmeyecek kadar az başarılı müşteri destek ekibine sahip olan firma vardır. Anında taleplerinize ve sorularınıza çözüm oluşturulması özellikle web master olma yoluna yeni başlayanlar için olmazsa olmaz bir hizmettir.

Web Hosting Satın Alma

 1. Bu yolculukta satın alma noktasına gelmeden önce ne tarz bir internet sitesi kuracağınıza karar verin. WordPress tabanlı bir blog sistemi kuracaksanız muhtelif firmalardan wordpress’e özel yapılandırılmış hosting paketleriyle daha işlevsel başlangıç yapabileceğinizi unutmayın.
 2. Hosting paketiniz konusunda acele etmeyin. Yeni bir internet sitesi için abartmaya gerek yok. Paketinizin yükseltilebilir olduğundan emin olun yeter.
 3. Hosting fiyatları konusunda ince eleyip sık dokuyun. Daha iyi özellikler daha uygun fiyata her zaman vardır.
 4. Firmanın Hosting müşteri destek hattından aklınıza gelen her detayı sorun ve sabırlarını ölçün. İyi bir firma profesyonel bir dille, sabırla cevap veren elemanları alandır.
 5. Hosting veritabanları olarak 2 çeşittir: MySQL, MsSQL. Eğer internet sitenizin dili PHP ise MySQL, ASP.NET ise MsSQL seçmeniz gerekiyor.
 6. Hosting e-mail limitlerine dikkat edin. Mail adresleri işinize yarayacağı için en az 2-3 limiti olan bir pakete göz atın.

            Geriye kalan tek şey yolunuza uygun firmadan uygun bir paketi internet sitesine girerek bir üyelik akabinde satın almaktır. Artık İnternet dünyasında web master unvanınına sahipsiniz.

Genel , , ,
blank
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir