C2B Bilişim Hizmetleri Danışmanlık ve Ticaret A.Ş

0850 420 1310

Blog

11 Şubat 2020

Veeam Agent İle Kişisel Bilgisayar Yedekleme

Özellikle bilgisayar üzerinde yürütülen projeler, aslında her zaman silinme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Veya da, projelerin artık bitim aşamasına geldiğine bilgisayarın bir anda çökmesi ve bir daha açılmama riski de bulunmaktadır. Bu tip durumlarda, Veeam Agent ile kişisel bilgisayar yedekleme işlemi ile dosyalarınızın güvenliğini en üst düzeye çıkartabilirsiniz.

Veeam Agent İle Kişisel Bilgisayar Yedekleme İşleminin Ayarlanması

Veeam yedekleme sisteminin birden fazla yedekleme görevi görmesi için her ne kadar ücret ödemeniz gerekiyor olsa bile, tek bir yedekleme görevini ücretsiz olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Tek yedekleme işlemini de, en önemli dosyalarınızın yedeklenmesi için kullanabilirsiniz. Yedekleme işlemi için, aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediyoruz;

 • Veeam Agent Uygulamasını Açıyoruz
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, açılan ekrandaki ilgili kısımlara yedekleme görevinin adını ve açıklamasını yazıyoruz. Next butonu ile ilerliyoruz.
 •  
 • Daha sonra, “Backup Mode” kısmından yedekleme işleminin ne seviyede olacağı seçiyoruz.
  • Entire computer (recommended): Bu seçeneği seçtiğinizde, bütün bilgisayarları yedekleyebilirsiniz. Ayrıca, “Include external USB drivers” seçeneği ile, bilgisayara takılı olan USB bellekleri de yedlemeniz mümkün.
  • Volume level backup: Bilgisayarda, birden fazla disk bölümü olma durumunda, disk bölümü bazında yedekleme yapar.
  • File level bacup: Dosya bazında yedekleme yapar.

Bu kısımda, bilgisayar bazında yedekleme işlemi gerçekleştireceğimiz için, dosya bazlı yedekleme işlemi üzerine değinmeyeceğiz. “Backup Mode” kısmında, Volume level backup seçeneğini seçip, Next ile ilerledikten sonra disk alanının yedekleneceği ekrana geçiş yaparsınız. Bu işlemi yaptığımızı varsayarsak, izleyeceğimiz adımlar şu şekilde olacak;

 • Karşımıza çıkan “Destination” kısmında yer alan yedek alma seçenekleri arasından seçim yapıp “Next” diyoruz. Ancak, burada iki farklı seçenek karşımıza çıkmakta. Birincisi Local Storage, yani yedeklemeyi bilgisayarın içindeki başka bir disk üzerinde başlatır. İkinci seçenek olan Shared Folder, yedeklemeyi klasör üzerinde başlatır. Local Storage seçeneği ile ilerliyoruz.
 • Karşımıza, Browse butonu ile klasör seçimi yapabileceğimiz bir ekran çıkacak.
 • Daha sonra, kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gereken bir pencere açılacak. İlgili kısma kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak Next ile ilerleyin.
 • Ardından açılan pencerede bazı seçimler yapmanız gerekiyor. O seçimler, tamamen sizin isteğinize bağlı olarak yapılabilir. (Kaç günde, kaç haftada veya kaç ayda bir yedekleme alınacağı-hangi saatlerde yedek alınacağı-toplam disk alanı)
 • İlgili alanlardaki seçiminizi yaptıktan sonra OK tuşuna basarak pencere kapatılır ve Next ile bir sonraki ekrana geçilir. Bu ekranda da, otomatik yedekleme işlemi için Schedule kısmına geçiş yapılır.
 • Yine, bu kısımdan da yedeklemelerinizin zamanlamasını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Apply diyerek, bilgisayarınıza uyku modundayken de yedekleme yetkisi tanımak için karşınıza çıkan kısmı Yes olarak işaretliyorsunuz. Böylelikle, Veeam Agent ile kişisel bilgisayar yedekleme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Mail Yoluyla Yedekleme Sonucu Hakkında Bilgi Alma

Ayrıca, yedekleme işleminizin ne şekilde sonuçlandığı ve işlem sırasındaki her türlü olası sorunu mail yoluyla öğrenmeniz de mümkün. Bunun için, ayarlar kısmında yer alan Enable email notifications aktif etmeniz gerekmektedir. Ardından, tarafınıza mail ile bilgilendirme mesajının gönderilmesini sağlamak için Configure and test kısmı üzerinden SMTP ayarları ekranını açın. Mail adresiniz başta olmak üzere, erken tüm SMTP düzenlemelerini yaptıktan sonra geri tuşu ile ayarlar kısmına tekrar dönüş yapın. Düzenlediğiz mail ayarları, otomatik olarak kaydedilecektir.

Genel
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir