C2B Bilişim Hizmetleri Danışmanlık ve Ticaret A.Ş

0850 420 1310

Blog

13 Şubat 2020

SQL Server 2019 Kurulumu

Bu yazıda, SQL Server 2019 kurulumu nasıl olur, kurulum esnasında nelere dikkat etmeliyiz, bunları göreceğiz. SQL 2017 kurabileceğiniz tüm platformlara, SQL 2019 Server’ı da çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Yine, bu kurulumu Linux üzerinden de gerçekleştirmek mümkün.

Öncelikle, daha yüksek performans açısından, SQL ile işletim sistemini aynı ortamda bulundurmamakta fayda var. Yine disk seçimi vs işlemleri de bu doğrultuda yapacağız. Bu kısa bilgilerin ardından, SQL Server 2019 kurulum işlemine geçebiliriz. İşlemlerimizi, standart kurulum üzerinden yürüteceğiz. İlk olarak, internet üzerinden QL Server 2019’u indiriyoruz. İndirme işlemi, internet hızınıza bağlı olarak biraz uzun sürebilir. Sonuçta SQL Server 2019’un büyüklüğü ortalama 1,3 GB. Dosya, iso biçiminde, belirttiğimiz dosyaya indirildi ve artık indirdiğimiz iso dosyasını yönetici olarak çalıştırarak işleme başlayabiliriz. Kurulum işleminin daha anlaşılır olması için, aşama aşama ilerleyeceğiz.

 • Bu aşamada, yeni, yani sıfırdan bir kurulum gerçekleştireceğimiz için “Installation” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından, “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğine tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.
 • Karşımıza çıkan bu kısımda, anahtar seçimi yapmamız istenecek. İlgili kısma, varsa lisans anahtarınızı, eğer lisans anahtarınız yoksa Evaluation seçimini yaparak Next diyip ilerliyoruz.
 • Ardından, karşınıza çıkan lisans sözleşmesini kabul ederek diğer kısma geçin.
 • Bu pencerede ise, kurulum öncesindeki tüm güncellemeleri edinmek için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) seçeneğini işaretleyin.
 • Daha sonra sıra, sistem gereksinimlerini kontrol etmeye geliyor. Ancak, sistem gereksinimleri varsayılan olarak kalacağı için, direkt olarak Next diyip ilerliyoruz.
 • Bu ekran ise, istediğimize bağlı olarak tüm SQL arlarını yapabileceğimiz kısımdır. Bizim bu kısımda ise sadece “Database Engine Services” kısmını seçiyoruz. Ardından, Next diyerek ilerliyoruz.
 • Bu kısımda ise, SQL instance isimleri belirleyebiliriz. Ancak, yapacağımız işlem gereği, bu kısımda direkt olarak Next diyoruz.
 • Bu pencerede ise, “Service Accounts” kısmında yer alan Collation seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçenekte, Server için dil ve karakter belirlemesi yapacağız. “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yapıp, “Next” diyor ve diğer adıma geçiyoruz.
 • Daha sonra, geçiş yaptığımız Database Engine Configuration kısmından kimlik doğrulama ve ve kullanıcı belirleme işlemi yapacağız. Yapacağımız işlem, “Mixed Mode” seçeneğini seçip, Add Current User butonuna tıklamak ve mevcut kullanıcımızı Windows Authentication için ekleme işlemini gerçekleştirmek olacak.
 • Sonraki adımda karşımıza, “Data Directories” kısmı çıkacak. Bu kısımda hiçbir değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçiyoruz.
 • Bu kısımda, ihtiyacımız olan performans dahilinde TempDB oluşturacağız. Bu kısmı, gendinize göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Ardında, karşımıza çıkan ekranda, kurulum işlemi dahilinde MaxDOP ayarlaması yapılabilmekte.

Ek Bilgi

SQL Server tarafından kullanılan işlemci sayısı ve SQL Server tarafından tanınan NUMA düğüm sayısı hakkında bilgi için dinamik yönetimi görünümleri sys.dm_os_sys_info ve sys.dm_os_nodes kullanabilirsiniz.

Ayrıca, SQL Server’e ait işlemci sayısı ile SQL Server’in NUMA düğüm sayısı hakkındaki bilgileri de ys.dm_os_sys_info ve sys.dm_os_nodes kısımlarından edinebilirsiniz. Bu kısa bilgilerin ardından, kurulum işlemimize devam edelim.

MaxDOP ayarlamasını yapacağımız kısımda, Memory tabına geçiş yapıyoruz. Ayrıca bu kısımda, SQL Server 2019’un kullanacağı ram kapasitesi de belirlenebilir. Bizim yapacağımız kurulum, standart bir işlem olduğu için burada hiçbir işlem yapmadan, direkt olarak “FILESTREAM” tabına geçiyoruz. Yine, FILESTREAM ekranında da hiçbir değişiklik yapmayıp Next diyoruz.

Sıradaki kısımda, artık genel kurulumu bitirmiş oluyoruz. Burada, az önce yaptığımız tüm işlemlerin özeti şeklinde işlemler yapacağız. İlk olarak, karşımızdaki ekranda yer alan “Install” butonuna tıklayarak kurulumun son aşamasına başlıyoruz.

Biraz bekledikten sonra, kurulum işlemimiz başarıyla tamamlanmış olacaktır. Close diyerek ekranı pencereyi kapatıyoruz. Artık, SQL Server 2019 kurulumu tamamladık ve kısayolu da oluşturduk.

Ancak biz, her ne kadar SQL Server 2019 kurulumu tamamlamış olsak da, az önce yaptığımız dahilinde Management Studio hazır olarak gelmiyor ve bunu da kısa bir işlemle baştan kurmamız gerekiyor. İlk olarak, Management Studio programının en son versiyonunu indiriyoruz. Daha sonra, aşağıdaki adımları izleyerek ilerleyin;

 • Install seçeneği ile kurulumun ilk aşamasını başlatalım. Bu aşama, yaklaşık olarak 10-12 dakika sürecektir.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra Close diyerek pencereyi kapatın.
 • Ardından, kurulumu yaptığınız SQL Management Studio’yu çalıştırın ve Connect diyerek sunucunun bağlanın.

Daha sonra, konsolunuz açılacak ve SQL Server 2019 kurulum işleminin tüm aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Genel
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir