C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

17 Şubat 2020

Openfire Spark Kurulumu ve Active Directory Entegrasyonu

Openfire, bir şirkete mensup ekip çalışanlarının, birbirleri arasında mesajlaşmalarını sağlayan bir üründür. Ancak bu ürün, her ne kadar mesajlaşma dışında da kullanılabilir olsa bile, biz sadece ürünün mesajlaşma kısmında duracağız ve kurulum aşamalarımızı ona göre anlatacağız.

Openfire Spark Kurulumu için öncelikle, 1 GB ram kapasitesine sahip, 32bit işlemcili bir Windows 7 oluşturulması gereklidir. Bu işlemi daha önceden yaptığınızı varsayarak devam edelim.

Openfire’nin son sürümünü indirerek işlemimize devam ediyoruz. Daha sonra, indirdiğimiz dosyayı açıyoruz. İndirdiğiniz dosya, Türkçe dilini desteklemediği için, ikinci alternatif olan İngilizce’yi seçerek ilerleyebilirsiniz.

Dil seçeneğinden sonra karşınıza çıkan pencerede hiçbir işlem yapmadan Next diyin ve kurulumu sonlandırın. Aslında bu ürünün kurulumu sadece birkaç dakikayı alacak çok kısa ve basit bir işlemden ibarettir. Kullanıcıların asıl zorlandığı kısım ise, ürünün aktivasyonunu sağlamaktır. Aslında bu yazıda, ürünün kurulumundan ziyade bu ürünü nasıl doğru bir şekilde aktif edebilirsiniz onu anlatacağız. Ürünün kurulumunu başarılı bir şekilde sonlandırmak için, Run Openfire kutucuğunu işaretlerin ve ardından Finish seçeneğine tıklayın.

Finish dedikten sonra, karşınıza yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencere üzerinden Launch Admin seçeneğine tıklayın ve orada yer alan kısımları konfigüre etmeye başlayın. Şunu da atlamayalım, Launch Admin kısmına ilk tıkladığınızda, ayarlarınızı hızlı bir şekilde yapabilmeniz için karşınıza varsayılan tarayıcınız çıkacaktır. Yani, gereki olan tüm ayarları browser üzerinden yapabilmek mümkün.

Bu kısımda, mesajlaşma sunucusunun yapılandırma kısmına geçiş yapabiliriz. Bu işlem için sırasıyla şu adımları takip edin;

 • Öncelikle, yapılandırma işlemi için dil seçimi yapmanız gerekmektedir. Yine bu kısımda da Türkçe dil seçeneği olmadığı için İngilizce seçeneği ile devam edebilirsiniz.
 • Dil seçiminden sonra, ayarlarını yapılandıracağınız kısma gelmiş bulunmaktasınız.
 • Yine bu kısımda da sunucu ayarlarını yapmak için dil seçmeniz gerekmekte. Türkçe dili olmadığı için bu kısımda da İngilizceyi seçebilirsiniz.
 • Daha sonra, yine bulunduğumuz Server Setting kısmında, şirkete ait etki alanı varsa onu yazıyoruz. İsteğe bağlı olarak da Console portlarını değiştirebilirsiniz.
 • Devam ettiğinizde ise, Database ayarlarını yapacağınız kısma geçiş yapıyorsunuz. Bu kısım belkide, Openfire Spark kurulumu ve Active Directory entegrasyonu işleminin en önemli kısmıdır diyebiliriz. Çünkü bu kısımda, Openfire saflaşma sunucusu için bir veritabanı seçimi yapmamız gerekiyor. Eğer ki, ürünün kendi veritabanını seçenek olursanız, performans yönünden pek de memnun kalmayabilirsiniz. O yüzden, karşınızdaki pencere üzerinde yer alan Standart Database Connection seçeneğini seçeneğini seçtikten sonra, continue diyerek devam edin. Eğer ki, yine de ürünün kendi veritabanını kullanmak istiyorsanız, Embedded Database seçeneğini seçip, yine continue diyerek ilerleyebilirsiniz.
 • Sırada, oluşturduğunuz MySql veritabanını openfire veritabanına bağlamak var. Bu işlem için; Database Openfire’nin kurulu olduğu bilgisayar dahilinde çalıştığını varsayarsak, hostname yazan kısma  localhost diyoruz. Database_name yazan kısma ise, oluşturduğunuz yeni veritabanının ismini yazıyorsunuz. Ardından bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bu adımda yapacağımız işlem ise, en az veritabanı seçmek kadar önemlidir. Bu kısımda da kullanıcıların, kişisel hesaplarını nasıl oluşturacaklarını belirleyeceğiz. Mevcut pencerede yer alan Setting kısmından Directory Server seçeneğini seçip, continue diyerek bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.
 • Sıradaki adımda ise, oluşturduğumuz son veritabanına erişim sağlayabilmek için, hesap doğrulama bilgilerinizi kaydetmeniz gerekmekte. Birçok kullanıcının takıldığı ve tamamlamakta zorlandığı doğrulama ayarının yapımı şu şekildedir; İlk olarak, Server Type kısmından Active Direcorty seçeneğini seçiyoruz. Ardından, ilgili kısma Host adınızı yazıyorsunuz, port değerleri ise, varsayılan olarak kalıyor. Kimlik doğrulama işlemine devam edebilmek için ise, kullanıcı hesabınızı tanımlama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlem için bir adet servis user hesabı oluşturabilir ve bu adımda kullanabilirsiniz. Doğrulama işlemini tamamladığınızı varsayarsak, Test Setting diyerek veri doğrulama işleminizi test ediyorsunuz. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız, Save&Contune seçeneğine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
 • Sırada, User Mapping yarlama işlemi var. Ancak bu işlemi yok sayarak , Save&Contune diyerek ilerleyebilirsiniz. Ancak, ileriki bir zamanlarda bu ayarları Openfire yönetim paneli üzerinden tekrardan değiştirmeniz mümkün.
 • Şimdi ise, ayarlar dahilindeki son işlemimizi yapıyoruz. Opernfire mesajlaşma sunucusu için bir yönetici hesabı belirleyeceğimiz bu kısımda, And Administrator kutucuğuna Active Directory üzerinden herhangi bir hesabı atayabilirsiniz. Kullanıcıyı atadıktan sonra, Add seçeneği ile kullanıcıyı yönetici olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla hesabı yönetici hesap olarak belirleyebilirsiniz.

Artık, kurulum ve konfigürasyon işlemleri tamamen bitmiş ve başarılı bir şekilde aktif olmuş oldu. Şimdi sırada, diğer ayarların yapılandırması var. Son ayarları yapacağımız kısımda, Login to admin console üzerinden yönetim panelini açıyoruz. Panel açıldığında, sırasıyla şu adımları takip edin.

 • Bu kısımda, loglama ayarlarını yapacağız. Kişiler arası yazışmaların loglanma işlemi için, Monitoring Service isimli eklentiyi kuracağız. Bunun için, Plugins tabı üzerinden Available Plugins sekmesini açıyoruz. Açılan sekmenin arama çubuğuna eklentimizin adını yazıyoruz ve + işaretine tıklıyoruz. Eklenti, çok kısa bir süre sonra inecek ve kendi kurulumunu sağlayacaktır.
 • Eklenti kurulduktan sonra, Server kısmına geçiş yaparak Archiving linkinin eklenip eklenmediğini kontrol ediyoruz. Bu link, logları takip edebilmenizi sağlar. Yine bu kısımda da birkaç küçük ayar yapmanız gerekecek.
 • En son işlem olarak, ilgili pencerede yer alan, Archive one-to-one chat ve Archive Group chat checkbox larını aynı anda işaretliyoruz. Daha sonra ise, Update Setting diyerek m ayarları güncelliyoruz.

Artık tüm işlemleri sonlandırdık. Yani, Openfire Spark Kurulumu ve Active Directory Entegrasyonu işlemi başarıyla gerçeklemiş oldu.

Genel
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir