C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

15 Temmuz 2020

Online Butik Mağaza Nasıl Açılır? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

            Alışveriş sektörünün internet üzerine kayarak güçlü bir online e-ticaret endüstrisi doğurması yaşamımızın tüm ihtiyaçlarına yön vermiş durumdadır. Online butik mağaza nasıl açılır? E-ticaret nasıl yapılır? sorularına vereceğimiz cevaplarla kar oranınızı katlayabilirsiniz.

            Amazon, Alibaba gibi dev alışveriş şirketleri insanlığın taleplerinin daha kolay ve ucuza yöneldiğini göstermektedir. Sadece online alışveriş siteleri değil sosyal medyalar da alışveriş sayfaları-profilleri ile dolup taşmaktadır. Daha kolay ve daha ucuzun peşinden giden milyonlarca insan milyarlarca dolarlık bir endüstri oluşturdu. Bir ucundan da sizler tutarak pay almak istemez misiniz?

Online Butik Mağaza Nasıl Açılır? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

1- İşletme Planı

Başlangıç görevimiz işimizi ve yolumuzu planlamak olmalıdır. Mağazanızı neyin üzerine kurduğunuz oldukça önemlidir. Bir internet sitesi mi kuracağız, bir tedarik zincirinde aracı mı olacağız yoksa sosyal medya üzerinden ürünlerimizi mi pazarlayacağız?

Marka Oluşturun

Marka oluşturmak müşterilerin bizleri bulması yolunda kilit noktadır. Eğer akılda kalıcı bir isim, bir logo ve pazarlama sayfasıyla müşteri karşısına çıkarsak hızlı büyümemiz kaçınılmazdır.

Hedeflenen Pazar

Hangi yaş grubunu, hangi cinsiyeti, hangi meslek grubunu, hangi gelir aralığını hedeflediğinizi belirleyin. Hangi ürün grubunu kime satacağınızı öğrenerek doğru bir pazar elde etmelisiniz.

Ödeme Yöntemleri

Müşteri potansiyelinizi arttırmak için olabildiğince çok banka ve ödeme aracıyla anlaşın. Kampanyaların çeşitliliği ve müşterilerinize kolaylık sağlayabilmek için en güvenli ödeme alt yapısını hazırlayın.

Özellikle Türkiye’de kapıda ödeme ve kredi kartı yönteminin en çok kullanılan alışveriş metodu olduğunu unutmayın.

2- Mağazaya Kaynak Tedariği

Temel iskelet parçalarını hazırladıysak ikinci adımda satılacak ürünleri temin etmemiz gerekiyor.

Alibaba, Maker’s Row, Indie Source, Ever Shiny gibi dünyaca ünlü tedarikçilerden pazarınıza ve bütçenize uygun toplu alımlar gerçekleştirerek yola çıkabilirsiniz.

Diğer bir yandan Dropshipping tedarikçilerini ise Salehoo ve AliDropShip markalarından bulabileceğinizi unutmayın.

Stok ve Kargolama

Ürünlerin temin edileceği kaynaklar belirlendiyse bu ürünleri nasıl stoklayacağımızı belirlemeye çalışalım.

Eğer Dropshipping ile ürün tedarik edecekseniz stoklama konusunu elbette ki düşünmeye gerek yok ancak eğer doğrudan ürünleri tedarik edeceksek büyük bir depoya, alana ihtiyacımız olacağını unutmayın.

Diğer taraftan kargolama konusunda bölgesel olarak en uygun kargo şirketini ve ürün başına ücretlendirmesini belirlemelisiniz.

Eğer stok ve kargolama gibi temel lojistik konusunda hızlanmak istiyorsanız ShipWire, ShipBob gibi lojistik aşamalarını halleden firmaları tercih edebilirsiniz.

3- Mağazanın Yasal Zemini

Ürün satışlarından elde edeceğimiz gelirlerden vergi de vermemiz gerektiği için vergi dairesinden vergi numarası almak, ürünlere fatura kesmek ve limited şirket yapısında olmamız gerektiğini unutmayın.

4- Mağazayı Hazır E-Ticaret Yazılımlarıyla Kurmak

Magento, WooCommerce ve PrestaShop gibi hazır e-ticaret platformlarıyla entegre çalışmak bizleri internet sitesi ve yazılımsal giderlerden büyük oranda kurtaracaktır.

WooCommerce: Dünyanın en çok kullanılan ücretsiz blog yazılımı olan WordPress’i basitçe birkaç adımda kurduktan sonra birkaç adımda WooCommerce eklentisini aktifleştirebilirsiniz. Günümüzde 40 binden fazla mağazanın kullandığı WooCommerce, ücretsiz bir şekilde mağaza dizaynınızı ve ihtiyacınız olan tüm araçları kullanmanızı sağlar.

Magento: Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı araç sınırlamasıyla karşımıza çıkan Magento, günümüzde bilhassa güçlü firmaların tercihidir. İçerisinde barındırdığı modüllerle e-ticaret araçlarının yanı sıra vergi ve kargolama konularında da detaylı raporlar hazırlayabilmektedir.

PrestaShop: Açık kaynak kodlu ücretsiz bir mağaza yazılımı olan PrestaShop, site sunucunuza dakikalar içerisine kurabileceğiniz oldukça gelişmiş sipariş modüllerine sahiptir.

Online Mağazanın SSL ve SEO Altyapısı

İnternet sitemizi açtıktan sonra yükleyeceğimiz mağaza yazılımlarının güvenli olduğunu arama motorlarına ve kullanıcılara göstermek için iyi bir firmadan iyi bir SSL sertifikası satın almanız gerekiyor. Oldukça basit işlemler olsa da müşterileriniz karşısında oldukça önemli noktalardır.

SEO hususunda ise WordPress altyapısını kullanıyorsanız mutlaka YoastSEO gibi eklentileri aktifleştirin.

Eğer WordPress dışında bir altyapı kullanıyorsanız SEO Expert bularak sitenizi baştan aşağı optimize ettirebilirsiniz.

5- Reklam

Reklam bir mağazanın büyümesi yolunda en önemli kilit noktadır. Kar oranınızın büyük bir kısmının reklamlara gideceği gerçeğini aklınızdan sakın çıkarmayın.

Sosyal Medya

Başlı başına yasal hazırlığınızla sosyal medya üzerinden bile güçlü bir şekilde mağaza kurabileceğinizi unutmayın. Ancak büyük düşünüyorsak büyük adımlar atmamız gerekecek.

Açtığımız internet sitesine wordpress kurduktan sonra WooCommerce eklediğimizi varsayarsak geriye bir tek ürünlerimizi duyuracağımız kanallardan sosyal medya hesaplarımız kaldı.

E-ticaret hususunda günümüzde en çok Instagram’ın kullanıldığının bilincinde olarak Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarında sayfalarınızı oluşturun.

Reklamlar

En iyi reklam yönteminin büyük sosyal medya hesaplarına işletmelerinize ait sosyal medya sayfalarını tanıtmak olduğunu belirtmeliyiz.

Diğer bir yandan Google Adwords aracılığıyla Türkiye’deki tüm internet sitelerine reklam verebilme imkanı yakalayabilirsiniz.

            İnternet sitelerinin arasında en çok kazandıran site türünün e-ticaret olması şaşırtıcı bir nokta değil. Türkiye güçlü bir alışveriş pazarı potansiyeline sahipken doğru girişimlerle başarılı olmanız kaçınılmazdır.

Genel , , , , ,
blank
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir