C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

10 Kasım 2020

İnternet Bağlantı Türleri ve Farkları Nelerdir?

Bilgi çağının en büyük getirisi olan verileri iyi anlayabilmek için verilerin ihtiyaç duyduğu internet bağlantı türleri ve farklarını da iyi bilmek gerekiyor. Her geçen gün değişen internet bağlantıları yeni dünyanın kapısını insanlığa aralıyor.

            Dünyamızın hızlı dijital dönüşümü beraberince onlarca farklı iletişim çeşidini sunuyor. İnternet dünyasındaki bu farklı iletişimlerin her biri insanlığın ihtiyaçlarına göre şekillenerek kullanıma sunulmuş durumda. Örneğin ülkemizde yaygın olarak kullanılan DSL bağlantısının taleplere göre oluşmuş ADSL, ADSL2, VDSL, VDSL2, VDSL-Vectoring isimli varyasyonları, internet bağlantılarının ne kadar çok dallanarak farklılaştığını da göstermektedir.

İnternet Bağlantı Türleri

Gelişmişlik seviyelerine, kronolojik sıralamalarına göre internet bağlantı türleri ve farklarını sizler için derledik.

1- Dial-UP (Çevirmeli Ağ)

Bir internet bağlantı tarihi çizeceksek veri dünyasının ilk iletişim aracı şüphesiz Dial-UP olması gerekiyor. Günümüzde dünya üzerinde kullanımının çok düşük olduğu çevirmeli ağ teknolojisi, modem aracılığıyla telefon seslerini veriye dönüştürerek karşı tarafa aktarılmasında başlıca kullanım aracıydı. Karşılıklı iki modemin birbiriyle telefon hattı üzerinden yavaş da olsa veri aktarımında bulunması, sağladığı iptidai biçimin getirisi olarak gözlem evleri, ATM gibi güvenlik unsuruna ihtiyacın yüksek olduğu yerlerde kişisel kullanım imkanı oluşturmuştur.

2- ISDN (Entegre Dijital Ağ Servisleri)

Kelime açılımının  Integrated Services Digital Network kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulduğu ISDN, analog internet yapısının bir tık geliştirilmiş varyasyonu idi. Dial-UP gibi telefon numarasıyla modemler arası veri aktarırken, dijital ağlara da erişim sağlayabilmesiyle kendine özgü bir yapı kazanmıştı. ISDN ile artık sesin yanı sıra resim ve görüntü verileri de aktarılabiliyordu.

3- DSL

Bugünkü internet gelişiminin ivmelendiği devre olan DSL teknolojisi, genişbant kavramıyla kullanıcıları tanıştıracak öncüydü. Bakır kabloların tercih edildiği bu teknolojiyle evinize, ofisinize çok daha kolay ve pratik bir biçimde internet bağlantısı sağlanabiliyor.

Gelişim safhasında DSL kelimesine gelen ön eklerle karşımıza çıkan teknoloji ADSL, ADSL2, VDSL, XDSL, HDSL, SDSL gibi isimlerle çeşitlilik ve gelişim sağlıyor.

HDSL Nedir? Ne İşe Yarar?

High Bit Rate Digital Subscriber Line kısaltmasıyla karşımıza çıkan HDSL, DSL varyasonları arasındaki ilk bağlantı tiplerindendir.

1.5 Mbps hız kabiliyetine sahip HDSL, kullanımı için çift kablo gereksinimine sahip olduğu için oldukça maliyetlidir. Bu maliyet skalası göz önüne alındığında günümüzde yaygın olarak tercih edilen bir veri bağlantı türü değildir.

SDSL Nedir? Ne İşe Yarar?

SDSL (Symmetric Digital Subscriber Line), 2 Mbps civarı hızlarla bakır devre üzerinden simetrik olarak veri aktarımı sağlar. ADSL’e kıyasla bant genişliği sabittir. SDSL bağlantılar eş zamanlı olarak veri ve ses aktarımına izin vermemesiyle günümüz dünyasında yetersiz kalmıştır.

ADSL Nedir? Ne İşe Yarar?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), öncelikle asimetrik yapısıyla bir önceki bağlantı türümüzden ayrılıyor. Asimetrik oluşu indirme ve yükleme hızları arasında güçlü bir ayrım oluşturulabilmesini sağlıyor. Veri hızının büyük çoğunlu indirmeye, daha az bir kısmı yüklemelere ayrılmıştır. Günümüzde en yaygın kullanılan bağlantı türlerinden birisidir. Kablo özelliklerine göre kilometrelerce uzunluklara bağlantı dağıtımı sağlanabilir.

VDSL Nedir? Ne İşe Yarar?

VDSL (Very High Bit Rate Digital Subscriber Line), internet teknolojisinin kilit kavramlarından birisidir. ADSL’e kıyasla çok yüksek internet hızları vaat etmektedir. Santrale en fazla 1 km dolaylarında yakınlıktayken kullanılabilecek bir teknolojidir. 50 Mbit ve üzeri hızların rahatlıkla alınabileceği VDSL teknolojisi, çoğunlukla iş yerlerinde kullanılan oldukça verimli bir bağlantı türüdür.

xDSL Bağlantıları

DSL bağlantı türünde başlıca aracının telefon hatları olduğunu gördük.  Peki Dial-UP teknolojisinde de telefon hatları söz konusuyken ikisi arasında farkı oluşturan etmen nedir?

Cevabı basit: DSL bağlantılar çevirmeli bir ağı kullanmadan da dijital bir santral vasıtasıyla iletişim sağlayabilir.

4- Fiber Optik

Fiber Optik ya da Optik Fiber olarak tanımlanan bu teknoloji, ışığın kablolar içerisinde yansıtılması esasına dayanarak yüksek hızlı internet sunmasıdır. Gbit boyutunda hızların rahatlıkla görülebileceği bu teknoloji çoğunlukla şirketlerin ofisleri için tercih ettiği bir yöntemdir. Maliyet açısından tuzlu olsa da internet dünyasından en iyi verimi alabilmek için tercih edebileceğiniz bir bağlantı türüdür.

5- Mobil Bağlantılar

Şüphesiz dünyamızın en hızlı gelişerek yaygınlaşan cihazları mobil cihazlardır. Son olarak LTE ve akabinde 5G ile bağlantı gelişimini adlandıran mobil cihazlar, kısa süre içerisinde 6G ve 7G gibi isimlere de kucak açacak. Saniyeler içerisinde GB’larca boyutları indirebildiğimiz 5G dünyası bizlere geleceğe bakarken fütüristik bir pencere de sunuyor.

Her ne kadar varlığından rahatsız olsak da baz cihazlarının sayısı ve mesafesiyle orantılı olarak belirlenen internet hızlarımız, gelecekte uzaydaki baz istasyonlarıyla bizlere ulaşacak.

6- Radyolink Bağlantısı

İki noktanın elektromanyetik dalga ile bağlantı kurabilmesi mantığına dayanan Radyolink Bağlantısı, GSM operatörlerinin tercih ettiği yüksek bant genişliğindeki bağlantı türüdür.

            Dijital dönüşümün çepe çevre hayatımızı sardığı dünyamız içerisinde 2019’da ülkemizdeki hanelerin %82,5’si genişbant ile internet bağlantısı sağlıyorken, %44,5’i sabit genişbant bağlantısı, %79’u mobil genişbant bağlantı hizmetiyle internete bağlanmış durumda.

Genel , , , ,
blank
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir