C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

18 Temmuz 2020

Google Chrome’da Bağlantınız Gizli Değil Hatası ve Çözüm Yolları

            Tüm hayatımızın internete dönüştüğü günümüzde gizlilik ve güvenlik konusunda ne denli önem almamız gerektiğinin farkındasınızdır. Google Chrome’da bağlantınız gizli değil hatasının çözüm yollarını öğrenmemiz internet güvenliğimizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

            Google Chrome’da zaman zaman karşımıza çıkan bu hatanın 2 kaynağı söz konusudur. Birincisi internet sayfasının yöneticisinin atladığı yazılımsal faktörler ve ikincisi ise kullandığımız bilgisayarda bizlerin atladığı yazılımsal faktörlerdir.

Chrome Bağlantınız Gizli Değil Hatası ve Çözüm Yolları

Bağlantınız gizli değil sorununu iki kaynakla detaylarıyla inceleyeceğiz.

SSL Kaynaklı Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Secure Socket Layer olarak kısaltılan SSL’in oluşturduğu bağlantınız gizli değil hatasında  durumun vahamiyeti inernet sitesinin yönetcisini ilgilendiriyor. Çünkü SSL sertifikasından kaynaklanmış bir hata, unuttuğu veya yanlış yaptığı bir yazılım adımı olduğunu gösteriyor.

Özellikle E-ticaret gibi kritik güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulan internet sitelerinde uzun yıllardır SSL sertifikası kullanıcılara güvenli bir internet sitesine girdiğini söylüyordu. Çünkü SSL yapısı itibariyle verileri şifreler. SSL kullanılan bir internet sitesi bilgilerinizi kalıcı ve açık olarak saklamaz.

 1. Sitenizin SSL Sertifikasının Süresi Bitmiş Olabilir: SSL hizmetini bir firmadan satın aldığınızda 1 yıl boyunca sitenizde sertifika aktif olur. Eğer paketinizin süresi bittiyse yenilemeyi unuttuğunuz için bu hatayla kullanıcılarınız karşılaşıyor olabilir.
 2. SSL Sertifikasını Yanlış Bağlamış Olabilirsiniz: Sertifikayı alırken sadece ana alan adı için değil, subdomain yani alt alan adlarınız için de geçerli olduğuna dikkat edin.
 3. Güvenilmeyen SSL Sertifikaları: Google Chrome’ın güvenli olarak görmediği bir SSL kullanıyor olabilirsiniz. Genellikle ücretsiz olarak satın aldığınız SSL’ler tarayıcıların güvenli bulmadıklarıdır.

İstemci Kaynaklı Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Bağlantınız gizli değil sorunun kaynağı sizin bilgisayarınızdaki yazılımsal bir faktörden de kaynaklanıyor olabilir.

 1. Yenile – Kapat Aç: Türk usulü çözüm olsa da ufak bir ihtimalle SSL sertifikası eklendiği bir vakte denk gelmiş olabilir yahut eksik bağlantı göndermiş olabilirsiniz.
 2. Kamusal Wi-Fi Ağları: Ortak kullanım alanlarındaki ücretsiz wi-fi ağları HTTPS yerine HTTP protokolünü tercih ederek bağlanmak istediğiniz sayfadaki SSL’yi görmezden gelebilir. Bireysel internet kullanımı çok daha güvenli bir tercih olacaktır.
 3. Tarayıcı Temizliği: Hayattaki her şey periyodik olarak yenilenmek ister. İnternet tarayıcılarınızın da geçmiş, önbellek ve çerez temizliğini sık sık yaparak güvenli ve hızlı bir tarayıcı elde edebilirsiniz.
 4. DNS – VPN  – Proxy Aç/Kapat: Eğer VPN veya Proxy ile bağlanmayı deniyorsanız kapatarak, eğer VPN veya Proxy olmadan deniyorsanız açarak deneyiniz.
 5. Tarih-Saat Ayarları: Bu başlık hem kullanıcı hem de server sahibini ilgilendiriyor. SSL kurulum vaktiyle, cihazınızın tarih ve saat vaktinin örtüşmesi gerekiyor. Yanlış tarih ve saatler tüm bağlantılarınızda sorun doğurabilir.
 6. Antivirüs Yazılımları: Arkaplanda çalışmakta olan antivirüs yazılımınız da aynı zamanda ağınız üzerinde kontrol sahibidir. Antivirüs’ün uygunluk tanımına uymayan bir durum bu sorunu doğurabilir. Antivirüsü geçici olarak devre dışı bırakarak tekrar denemenizi öneririz.

Buraya kadar her şey doğal yollarla çözülmeye çalışıldı ancak hala karşılaşıyorsanız küçük bir kaba kuvvet devreye girebilir.

 1. Ekranda gördüğünüz gelişmiş yazısına tıklayarak devam et butonuna basınız.
 2. Bir önceki adımı kalıcı bir hale getirebiliriz ancak pek de güvenli bir yol olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Masaüstünden Google Chrome’a sağ tıklayarak özellikler deyiniz ve çıkan pencereden Hedef kısmına –ignore-certificate-errors ifadesini ekleyiniz.  Artık kalıcı olarak bağlantınız gizli değildir hatasıyla karşılaşmayacaksınız. Ancak hangi sitenin de güvenli olup olmadığını bilemeyeceksiniz.
Genel , , ,
blank
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir