C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Blog

10 Kasım 2020

Firewall Nedir? Ne İşe Yarar? Firewall Türleri

            İnternet çağında güvenliğimiz en önemli kavramlardan birisi haline geldi. Peki ne kadar güvendesiniz? Dijital güvenlik için Firewall nedir? Ne İşe Yarar? En İyi Firewall hangisidir? detaylarıyla yazımızda.

            Cihazlarımızın güvenliği artık en önemli mahremiyet koruması haline gelmiştir. Hemen hemen her gün hacklenen sistemleri işitiyor olmamız güvenlik konusunda ihtiyaç potamızı da belirlemektedir. Sisteminize, cihazınıza en uygun güvenlik önlemlerini almanız ve gizliliğinizi yabancılardan korumanız gerekiyor. Bu noktada öncelikle Firewall ve türleriyle tanışmaya ihtiyaç var.

Firewall(Güvenlik Duvarı) Nedir?

Firewall sistemleri, ağ trafiğiniz üzerinde kontrol mekanizması sağlayarak saldırgan trafikleri filtreleyip sizlere ulaşmasını engeller.

Gün geçtikçe gelişerek içeriğine yeni protokoller ekleyen Firewall sistemleri yepyeni özelliklere sahip; IDS, IPS,Web -Uygulama Filtreleme, Hotspot, 5651 Log vb..

Firewall Çeşitleri Nelerdir?

Yapı ve mimari olarak birbirinden ayrılan Firewall türleri, pek çok farklı türüyle karşımıza çıkmaktadır.

Yapısal Firewall türleri nelerdir?:

  • Donanımsal Firewall
  • Yapısal Firewall

Mimari ayrımla Firewall türleri nelerdir?:

  • Statik Paket Filtre Güvenlik Duvarları
  • Devre Seviyesi Güvenlik Duvarları
  • Dinamik Paket (Durum Denetimli) Filtre Güvenlik Duvarları
  • Proxy Dahil Güvenlik Duvarları
  • Melez (Hibrit) Güvenlik Duvarları

Firewall Nasıl Çalışır?

Bilhassa yazılımsal firewall çeşitlerinde sınıflandırma metodu kullanılır. Bu metod içerisinde güvenli ve güvenli olmayan ağ taleplerinin şekli bellidir. Gelen ağ trafiğine göre sınıflandırarak güvenli olmayan talepleri sistem üzerine devam etmesi engellenir. Herhangi bir kuşku görülmeyen protokol ise sistem üzerinde devam ettirilir. Eğer Firewall yazılımı Proxy kullanıyorsa talepler bir de Proxy üzerinden kontrol edilir.

Donanımsal Firewall Çeşitleri

Donanımsal Firewall çeşitleri,Router üzerine hakimiyet kuran donanımlardır. İç ve dış ağ arasında köprü kurarak trafiği inceler.

Harici olarak sisteme yardımcı oldukları için asli makineyi yoracak bir performans harcanması gerçekleşmez. Uzun vadede gider tablonuzu azaltacak bir korumadır. Kurulum ve yönetimi zor olmasının yanı sıra en fazla tavsiye edilen koruma yöntemlerinden birisidir.

Yazılımsal Firewall Çeşitleri

Kurulum ve yönetimi donanımsal güvenlik duvarlarına göre daha kolay olsa da sisteminiz üzerinden yürütülecek bir çalışma olması sebebiyle kaynak tüketimini arttırabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Firewall Türleri – Çeşitleri

Yazılımsal kökeni ve görevi üzerinden firewall türleri isimlendirilmiştir.

Sizlere sunduğumuz başlıklar teknolojinin kronolojik gelişimi esasıyla sıralandı.

Paket Filtre Güvenlik Duvarı (Packet Filters Firewall)

1988 itibariyle ortaya çıkan ilk güvenlik yöntemlerinden birisidir. ABD telekomünikasyon şirketi olan AT&T, Paket Filtre Güvenlik Duvarı tekniğini geliştirerek kendi sistemlerinde kullanarak yaygınlaşmasına vesile oldu. İstenmeyen paketler bloke edilerek sistem güvenliği sağlanır.

Devre Düzeyli Güvenlik Duvarı (Circuit Level Firewall)

Paket Filtre Güvenlik Duvarının ortaya çıkışında kısa süre sonra ortaya çıkan Devre Düzeyli Güvenlik Duvarları, ağın güvenliği için vekil olarak bir proxy sistemi kullanır. Paket sistemine göre daha çok güvenlidir. Port sorgulamaları yapılır, oturum açılır ve oturum kapatılana kadar da açık kalır.

Uygulama Katmanı Güvenlik Duvarı (Application Layer Firewall)

Uygulama Katmanı Güvenlik Duvarları ilk olarak Marcus Ranum öncülüğünde ticarilenerek hızlıca yaygınlaşmıştır. NIST’ın raporuna göre internet açıklarının büyük bir kısmının uygulama katmanı üzerinden oluştuğunu göstermesi gittikçe yaygınlaşmasını vegünümüzde de yaygın olarak Application Layer Firewall kullanılmasının en büyük gerekçesidir.

Uygulama katmanlı filtreleme FTP, DNS, HTTP vb. protokolleri esas almasıyla oldukça önemlidir.

Firewall’ı Neden Kullanmalıyız?

Nasıl ki evimize bizden izinsiz başka bir yabancının girmesini istemiyorsak, makinelerimiz de hayatımızın, zihnimizin tamamiyle kayıtlı olabildiği noktalar olduğundan bir yabancının giriş yapmasını istemeyiz. Güçlü güvenlik önlemleri almazsak kötü niyetli kullanıcılar sisteminize uzaktan erişim sağlayarak sisteminizdeki tüm verileri ele geçirir.

Genel , , , ,
blank
About Cem Erkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir