C2B Bilişim Hizmetleri; 2012 yılında Kocaeli Gebze Merkezli ve etki alanı Türkiye olan 15 yılı aşan sektör deneyimi ile kurulmuş bir teknoloji şirketidir.

Datacenter ve Veri Merkezi

Büyük firmalar için en büyük sorunlardan birisi dijital verilerinin saklanması ve güvenli bir şekilde korunmasıdır. C2b bilişim olarak, tüm sektörlerdeki kuruluşların verilerini güvenli bir şekilde barındırıyor ve depolama hizmetleri veriyoruz. Datacenter yani veri merkezi, bilgisayar ve ağ teknolojisi sayesinde çok büyük boyutlardaki verilerin belirli bir alanda toplanması, depolanması ve dağıtılması amacıyla kurulmuş server merkez sistemidir. Veri merkezimizde, web sitelerinizin yayınlanması için gerekli alanın oluşturulması ve verilerinizin güvenli olarak saklanması, anlık iletilerinizin gönderiminin yapılması, e-ticaret, bulut depolama gibi işlemlerin yapılması, çevrim içi oyun platformlarının ihtiyaç duyduğu alanların ve hizmetlerin bir arada toplanmasını sağlamaktadır.

Neden Datacenter?

Tüm sektörlerdeki işletmeler, tüm verileri için bir veri merkezine ihtiyaç duyarlar ve bu verileri korumak için özel güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Özellikle devlet kurumları, finans kurumları, eğitim kurumları, sağlık sektöründeki kuruluşlar, çeşitli sektördeki tüm büyük firmalar veri merkezlerine ihtiyaç duyarlar. C2b bilişim alarak tüm sektörlere hizmet vermekteyiz. Kurum verilerinin güvenli olmayan bir alanda tutulması, kötü niyetli kişilerin verilere ulaşımını kolaylaştıracak ve kurumun hizmetlerinin durmasına neden olabilecektir. Hizmetlerin durması tüm sektörler için veri kaybına ve maddi zararın oluşmasına neden olacaktır.

 

Veri Güvenliği

Firmamız siber güvenli hizmetlerini sunarak tüm müşterilerine ait verilerin daha güvenli bir ortamda saklanmasını sağlamaktadır. Firmanız içerisinde oluşabilecek çeşitli olumsuz durumlarda verilerinizin korunabilmesi için datacenter hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Dijital platformlarda, e-posta sahtekarlığı, hacker saldırıları ve çeşitli sanal saldırılara karşı verilerinizi tüm dosyalarınıza erişimi sınırlayabilirsiniz. Veri merkezimizde sizler için oluşturduğumuz alanlarda verilerinizi barındırabilir ve sadece izin verilen kişilerin ulaşımını sağlayabilirsiniz.

Datacenter Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Veri merkezi (Datacenter), özel iklimlendirme sistemlerinin bulunduğu ve özel kabinler içerisinde web sunucularının yer aldığı yerdir. Büyük firmalar kendi bünyelerinde bu merkezi kurabilmektedir. Ancak çeşitli doğal olaylara, yangın, deprem gibi istenmeyen durumlarda verilerinin güvende kalabilmesi için c2b bilişim firması olan firmamızın datacenter hizmetlerinden ücret karşılığında faydalanmaktadırlar. Veri merkezleri için fiziksel şartların önemi büyüktür. Veri depolayıcıların sürekli soğuk tutulması, sistemin verimli çalışması için önemlidir. Datacenter ve veri merkezi sistemlerimiz de ekstra güç sistemleri barındırarak hizmetin kesintisiz verilmesini sağlamaktayız.

Datacenterde Olması Gereken Özellikler

Firmamız müşterilerine güvenli ve kalitesi hizmet verebilmek için, veri merkezlerinde olması gereken tüm özellikleri taşımaktadır. Bir veri merkezinde olması gereken özellikler arasında, yangın söndürme sisteminin bulunması, sıcaklık değerlerinin kontrol edilmesi ve belirli sıcaklık aralığında ortam sıcaklığının sağlanıyor olması ve yeteri oranda klima sisteminin bulunması, enerji kesintisi olmaması için jeneratör ve ups mutlaka bulunmalıdır. Network alt yapısının sağlam olması, veri transferinin en hızlı şekilde yapılmasını sağlaması gerekir. Veri merkezi lokasyonunun sağlam olması, depreme karşı dayanıklı, afet bölgelerinden uzak bir yerde bulunması, kar ve yağmur sularından etkilenmemesi gerekir. En önemli özelliklerinden birisi güvenliktir. Her türlü güvenlik riskine karşı güvenlik tedbirlerinin alınmış olması gerekir. Firmamız tüm bu özellikleri taşımaktadır.

 

Veri Merkezi Alt Yapısı

Datacenter ve veri merkezi hizmetleri veren firmamız, bir veri merkezinde olması gereken tüm alt yapı sistemlerinin en güvenilir olanlarını kullanmaktadır. Veri merkezinde olması gereken alt yapı sistemleri olarak, bilgisayarlar, sunucular, ağ donanımları, tüm veri güvenlik sistemleri, yeterli oranda depolama alanı ve veri merkezi yönetim yazılımı bulunmalıdır. C2b bilişim olarak alt yapı sistemimiz eksiksiz olarak tamamlanmış ve ülkemizde çok sayıda kamu kurumu ve farklı sektörlerdeki özel kuruluşlara veri merkezi hizmetini başarıyla vermekteyiz.